Uszczelka zbrojona

Uszczelka zbrojona oferta

Uszczelka zbrojona jest jednym z najczęściej stosowanych gatunków uszczelek w różnych środowiskach. Podpowiadamy, w jakich celach sprawdza się najlepiej.

Uszczelka zbrojona

Uszczelka zbrojona - zastosowanie

Jako materiał o wszechstronnym zastosowaniu – uszczelka zbrojona może być wykonana z materiałów takich jak: EPDM, NBR, CR, PVC (PCW), Silikon lub innych,  ze wzmocnieniem stalowym w postaci drutu lub klamry stalowej. Wewnętrzne zbrojenie stalowe pozwala na nałożenie i samo zaciśnięcie uszczelki na krawędzi, uszczelka daje się łatwo kształtować na łukach o małym promieniu. Wewnętrzna budowa profilu mocującego posiada wypustki dodatkowo zwiększające pewność mocowania. Uszczelki te występują również z górnym lub bocznym elementem doszczelniającym nazywanym wężem, bąblem, brzuszkiem, płetwą, wypustką o kształtach regularnych i symetrycznych lub niesymetrycznych i wydłużonych w jednym z kierunków.

Uszczelka zbrojona - materiał wykonawczy

Uszczelki wykonane mogą być z jednego rodzaju materiału lub wielu materiałów a wówczas określane są jako uszczelki wieloskładnikowe. W większości przypadków głównym zadaniem uszczelki jest uszczelnienie dwóch elementów w miejscu styku. Wywierana tam siła odkształca nieznacznie uszczelkę powodując jej ścisłe przyleganie do tych powierzchni. Uszczelka zbrojona wykorzystywana jest najczęściej w:

  • samochodach osobowych
  • samochodach dostawczych
  • maszynach rolniczych
  • szafach sterowniczych
  • łodziach i sprzętach pływających
  • przemyśle – w procesie produkcji pojazdów, maszyn, urządzeń, obudów z metalu i tworzywa sztucznego; w warunkach domowych podczas doszczelniania elementów wyposażenia i zabezpieczania ostrych krawędzi

Główne zalety to łatwość w montażu, ochrona przed wilgocią, wnikaniem kurzu i hałasem płynącym z zewnątrz, wysoka odporność na warunki atmosferyczne.

Uszczelka zbrojona - co daje wzmocnienie stalowe?

Dzięki zbrojeniu stalowemu uszczelka zachowuje większą stabilność, a także zwiększoną funkcję ochronną dla elementu, przy którym została umocowana. Zbrojenie gwarantuje lepszą ochronę przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi, niż w przypadku zastosowania uszczelek tradycyjnych, bez dodatkowych warstw ochronnych. Cena uszczelek zbrojonych różni się nieznacznie od ceny uszczelek tradycyjnych, a jeżeli zależy nam na tym, by zamontowane rozwiązanie techniczne sprawdzało się jak najdłużej, najlepiej będzie zainwestować w uszczelki z dodatkowym “bonusem”. Wzmocnienia stalowe sprawdzą się zwłaszcza przy elementach wymagających wytężonej i zwiększonej ochrony ze względu na utrudnione warunki funkcjonowania. Warto wziąć tutaj pod uwagę wszelkie elementy funkcjonujące poza zamkniętymi obiegami, na zewnątrz, gdzie często zmienia się temperatura, stopień wilgotności powietrza i dochodzi do wielu anomalii pogodowych, mogących mieć negatywny wpływ na zachowanie wysokiej jakości i funkcjonalności technicznej danego materiału.

Potrzebujesz katalogu naszych produktów?